01 marzec 2017

Floryda – wędkarski raj

2188

Nasz eksportowy wędkarz koła PZW Certa w Medyce, Wojtek Nowak nadesłał wreszcie trochę zdjęć tego co łowi za wielką wodą. Spragniony nadejścia wiosny i rozpoczęcia sezonu, oglądając trofea Wojtka trochę się rozmarzyłem. Uświadomiłem sobie jednocześnie jak jałowe są nasze wody. I nie chodzi o to, że takich dużych i rozmaitych gatunków ryb nie ma w naszych wodach. Wiadomo, w wielkiej wodzie pływają wielkie ryby. Zastanawiam się tylko dlaczego, mimo tego że wędkarzy jest zdecydowanie mniej niż kilkanaście lat temu, ryb jest też zdecydowanie mniej.

Mniejsza presja wędkarska, coraz czystsze wody powinny sprzyjać wzrostowi populacji ryb. Jeszcze w latach 2005-2008 zaczynałem sezon już z początkiem lutego spinningując na Sanie w okolicach Leska. W następnych latach także opłacałem składkę na wody górskie. Od dwóch lat już nie, a i w poprzednich mimo tego że płaciłem „górskie” rzadko jeździłem zniechęcony brakiem wyników. Ciężko było złowić wymiarowego pstrąga, albo w ogóle mieć pstrąga na kiju.

Podobnie jest i na wodach nizinnych. Poza certą i świnką trudno o inne atrakcyjne gatunki. Drapieżników jak na lekarstwo. Lata 2005-2008 też miło wspominam ze względu na sandacze. Ryba wymagająca więcej cierpliwości niż umiejętności. Nie każdy wędkarz jej tyle ma, więc mało z nas się na sandacze nastawia. A mimo to od wielu lat także trudno złowić mrocznego drapieżnika.

O powodach posuchy na rybach wiele by mówić i wielu będzie miało rację. W tym miejscu jednak kończę, nie rozwinę tematu gdyż jest to temat drażliwy i budzi emocje, a nie taki był zamiar tego artykułu. Jest nim zachwyt nad możliwościami jakie dla wędkarza stwarzają ciepłe wody okalające Florydę. I tego Ci Wojtek zazdroszczę, ale pozytywnie. A każdemu z nas, gdyby miał przypływ gotówki i wizę do USA życzę wyjazdu na Florydę i porad Wojtka podczas wędkowania. Swoją drogą zobowiązałem go, aby nadesłał jakąś relację. Na pewno byłoby mu łatwiej, gdyby miał urządzenie które zamienia jego opowieści od razu na tekst, a faktem jest że umie opowiadać.

Na koniec wspomnę, że nie mogę wyjść z zachwytu nad różnorodnością gatunków ryb i ich wielkością. Zaintrygowało mnie kilka fotek które wybrałem z galerii i podpisałem. Zachęcam do oglądania fotorelacji.

Kropkowane, nawet podobne do pstrąga. Tyle sztuk na ruszcie za jednym razem. Tyle sztuk pstrągów do złowienia za cały sezon? Nierealne.
Kropkowane, nawet podobne do pstrąga. Tyle sztuk na ruszcie za jednym razem. Tyle sztuk pstrągów do złowienia za cały sezon? Nierealne.
Podobne do sandacza
Podobne do sandacza

Taki jak nasz boleń.
Taki jak nasz boleń.

To Syrena, białoryb, czy raczej drapieżna sztuka?
To Syrena, białoryb, czy raczej drapieżna sztuka?

 

 

 

Popularne trofea

Dlaczego takich ryb nie ma w Sanie?

Dlaczego takich ryb nie ma w Sanie?

Published: listopad 05, 2009 Hits: 11239
Dość długo to trwało zanim się zabrałem za napisanie, jak tutaj, za wielką wodą macham sobie kijem. Zebrałem w sobie chęci i oto poniższy tekst. Miałem w pierwszej wersji podzielić się z wami sukcesami i sposobami łowienia tutaj, gdzie mieszkam,…
Mój najlepszy dzień na pstrąga

Mój najlepszy dzień na pstrąga

Published: lipiec 13, 2009 Hits: 5292
To był już 3 sezon na pstrąga metodą spinningową. Do Leska na San jeździłem z kolegą Witkiem, ale bez sukcesów. Znajomy ma smykałkę do wędkowania, to i więcej łowi ryb. W Lesku złowił pstrąga potokowego o dł. ok. 70cm. Ja…
Moje flagowe sandacze

Moje flagowe sandacze

Published: lipiec 28, 2009 Hits: 3825
Mój flagowy zestaw złowiony na Sanie dnia 26 października 2005 roku i czekam na powtórkę. Największy Sandacz niestety dał dyla i zostały tylko te 3 mniejsze:- 80 cm - 6,50kg,- 85 cm - 7,40 kg,- 92 cm - 8,60kg. Złowione…
Wędkarstwo to rodzinne hobby

Wędkarstwo to rodzinne hobby

Published: luty 21, 2013 Hits: 3260
Zachęcam do oglądania fotorelacji z połowu szczupaków w 2012 roku. Paweł i Marcin Foremny często łowią na zapomnianym łowisku, jakim jest staw w Medyce.  Szczupaki złowione przez braci, a także zaprezentowane wcześniej okazy Tomasza Koczocika i Andrzeja Dobrowolskiego pokazują, że…

Wędkarze z Medyki

PZW CERTA w Medyce - koło wędkarskie

Najczęściej wędkujemy na żwirowni w Torkach. Tam organizujemy zawody. Wiekszość relacji dotyczy zawodów z tego łowiska.

  • +48 509594577
  • Daniel Stołowski - redakcja i administracja strony